O SINAGOGI U BEOGRADU

Site:  www.beogradskasinagoga.rs

POVELJA

Povelju napisao: Rabin Šlang

Tekst povelje na srpskom: Срцем пуним захвалности према милостивом Богу Израиља, у темељу овога дома овековечујемо да је у четвртој години владавине Његовог Величанства Александра И, краља Срба, Хрвата и Словенаца из народне династије Карађорђевића на дан 15. јуна 1924. године, 13. сивана 5684. положен камен темељац згради Српско-јеврејске црквене општине Ешкенаског обреда у Београду, у коме ће бити смештене синагога, школа, канцеларије, ритуално купатило и станови за општинске намештенике по приложеном нацрту.

U nedelju 15. juna 1924. godine svečano je položen kamen temeljac buduće sinagoge. Gradilište je bilo iskićeno državnim zastavama, a svečanosti su prisustvovali kraljev izaslanik, predstavnik Narodne skupštine i druge ugledne ličnosti. Dvojezična povelja na pergamentu je položena u hermetički zatvoren mesingani cilindar i uzidana u temelj zgrade. Rabin Šlang je svojeručno napisao hebrejski tekst, a rabinov sin Izidor Šlang je ispisao staroslovenskom ćirilicom tekst na srpskom jeziku. Povelju su potpisali kralj Aleksandar i kraljica Marija i ona je položena u temelje sinagoge 15. juna 1924. godine.

Tekst na srpskom glasi:

Srcem punim zahvalnosti prema milostivom Bogu Izrailja, u temelju ovoga doma ovekovečujemo da je u četvrtoj godini vladavine Njegovog Veličanstva Aleksandra I, kralja Srba, Hrvata i Slovenaca iz narodne dinastije Karađorđevića na dan 15. juna 1924. godine, 13. sivana 5684. položen kamen temeljac zgradi Srpsko-jevrejske crkvene opštine Eškenaskog obreda u Beogradu, u kome će biti smeštene sinagoga, škola, kancelarije, ritualno kupatilo i stanovi za opštinske nameštenike po priloženom nacrtu.

Zgrada je završena 1. novembra 1925. godine, a svečano osvećenje je obavljeno u leto 1926. godine, kada je okončano i unutrašnje uređenje hrama.

BEOGRADSKA SINAGOGA

POČETNAPO%C4%8CETNA.html